Per naujųjų metų šventimui skirtas tris dienas paaiškėjo:
1. Parduotuvėse, tose, kurios dirba 12.31, ir kurios pagal grafiką užsidaro 22:00, jau apie aštuntą vakaro baigiasi… ne, ne šnapsas, šito gero nors vežimais vežk… baigiasi elementariausi buterbrodiniai batonai. Duonos yra. Saldžių bandelių yra. O batonų nėr. Nei Maxima bazėje, nei IKI, nei niekur. Nėra. Nesvarbu, kad reikia. Šnapso yra. Batonų – išgrauškit špygą.
2. Mindaugo g. Maximoje (toje didžiojoje) akvariume karpiai didžiuliai, gražūs, nupenėti, iš pažiūros – 2-3kg. Tik pora keistų dalykų. Pirma – beveik visi guli ant šono, keliais sluoksniais sugulę ties vandens paviršiumi, ir intensyviai žiopčioja. Antra – kone kiekvienas aplipęs mažomis besirangančiomis dėlėmis; jos tokios rainos, maždaug 1-2mm skersmens, 1-3cm ilgio, raivosi, kaip ir priklauso dėlėms. Vaizdelis liuks, karpiams iš “pažastų” jų kyšo kuokštais, lyg plaukų priaugę, kitiems ant “snukių”, tarsi barzda su ūsais. O žmonės išsirikiavę eilutėje ir perka. Čia gal normalus reiškinys? Ne, nepirkau, nesijaučiau pakankamai stipriu gurmanu.
3. Kuomet prisikvieti žmonių į svečius, prisižadėjęs jiems suruošti pietus, paprastai sudurniuoja orkaitė. Žr priedus.
4. Vilnius per keletą valandų naujųjų metų naktį įneša ženklią injekciją į Kinijos biudžetą per pirotechniką.
5. Merfio dėsnis: kuomet šnapso užpirkta tik pora puslitrių, gerti pasirašo visi. Kuomet keletas litrų – pasirašančių atsiranda tik pora optimistiškai nusiteikusių individų.
6. Tie, kurie skambina draugams iš ryto po naujųjų šventimo su klausimu “Na, kaip sveikatėlė po vakar?” – negeri žmonės.
7. Tie, kurie į lovą ryte atneša stiklinę mineralinio, prilygsta angelams.
8. Idėja, jog reikėtų dieną prieš išsivirti puodą sultinio iš visos vištos, “nes gali prireikti”, verta aukso.
Priedai:
Jeigu sulūžta orkaitė (žr 3.), ir jūs suspėjote nusipirkti keletą batonų iki jiems išnykstant (žr 1.), išsisukti galima prigaminus kanapė. KanapĖ – tai ne žolė, o taip mandrai prancūziškai pavadinti nedideli sumuštiniai. Žinoma, paprastų buterbrodų pritepęs neišsisuksi, žmonės nesupras, visgi naujieji metai, taip kad kanapė gaminant teks paplušėti. Tačiau įdėtas vargas tikrai atsiperka.
Dieną prieš paruošti užtepus:
1. Krevečių sviestas. Krevečių lukštus, likusius nuo išlukštentų šviežių krevečių, pakepinti orkaitėje, kol taps traškūs, bet atsargiai, kad nepradėtų svilti. Lukštus sugrūsti į miltus, grūstuvėlėje ar kavamalėje. 100gr sviesto ištirpinti, įberti porą šaukštų grūstų lukštų, pakepinti keletą minučių, perkošti per medžiagą, sviestą laikyti šaltai iki prireiks.
2. Ančiuvių sviestas. Porą ančiuvių file suminkyti šakute į košę ir gerai perminkyti su 100gr sviesto, iki vienalytės masės. Laikyti šaltai.
3. Rokforo sūrio sviestas. 100gr sviesto suminkyti šakute su 100gr Rokforo sūrio, iki vienalytės masės, laikyti šaltai.
Toliau pasiruošimai:
0. Jeigu darėte ančiuvių sviestą, vadinasi, ančiuvių jau užsipirkote.
1. Nusipirkti batonų. Daug ir su atsarga, nes žr. 1 punktą viršuje.
2. Nusipirkti raudonos ikros indelį, “šalikėlį” rūkytos lašišos.
3. Nusipirkti šaltai rūkytos sausos dešros, geriausios, kokią galite įpirkti.
4. Nusipirkti stiklainiuką kornišonų, tokių miniatiūrinių raugintų agurkėlių.
5. Prigliaudyti graikiškų riešutų taip, kad liktų sveikos pusikės.
6. Išvirti kiaušinių kietai, kokius penkis-šešis.
7. Atmirkyti truputį džiovinto baravyko ir sukapoti smulkiai.
Dabar patys kanapė:
1. Kanapė su lašišos ikrais, kodinis pavadinimas “Mikado”:
a) Iš batonų riekučių vyno taure, apvertus ją aukštyn kojele, pripjaustyti skrituliukų, kad būtų tik minkštimas, be plutos. Stengtis nekreipti dėmesio į išeigą, ypač kai iš vienos riekutės išeina po vieną skrituliuką. Nors pjauti stengtis kuo arčiau plutos, iš likučių bus galima pripjaustyti mažesnių ovalų. Skrituliukai turi būti truputų didesnio diametro, nei kiaušinio baltymo skerspjūvis.
b) virtus kiaušinius nulupti ir supjaustyti griežinėliais, taip, kad gautume baltymo skrituliukų su skylėmis per vidurį. Čia labai padėtų kiaušinių pjaustyklė.
c) Surinkimas: batono skrituliukus atsargiai užtepti paprastu sviestu. Per vidurį padėti baltymo skrituliuką, į jo vidurį įdėti kauburėlį lašišos ikrų. Ant kauburėlio viršaus uždėti keletą trupiniukų kapoto baravyko. Aplinkui ant batono kraštelio palei baltymą konditeriniu maišeliu figūriškai užspausti juostelę krevečių sviesto.
2. Kanapė su dešra, kodinis pavadinimas “Rozetė”:
a) iš batono riekučių vyno taure išpjaustyti skrituliukų, be plutos. Diametras turi būti toks pats, kaip dešros griežinėlio.
b) užtepti skrituliukus sviestu.
c) Surinkimas: uždėti dešros ant skrituliuko; kornišoną supjaustyti “vėduokle” (įpjauti išilgai beveik per visą ilgį, bet kad liktų prikabinta viename gale, ir išskleisti) ir uždėti ant dešros.
3. Kanapė su riešutais, kodinis pavadinimas “Averono”
a) Iš batono riekučių minkštimo taure pripjaustyti ovalų (iš pradžių skrituliuką, tuomet taure nuo skrituliuko nupjauti kraštą. Tik nepripainiokite, nes gausis pusmėnulis).
b) Ovalus užtepti sviestu.
c) Surinkimas: konditeriniu maišeliu užspausti ant viršaus rokforo sūrio sviesto, figūrišką kauburėlį. Ant viršaus atsargiai uždėti graikiško riešuto puselę.
4. Kanapė su rūkyta lašiša, kodinis pavadinimas “su rūkyta lašiša”
a) pripjaustyti ovalų, kaip 3.
b) ovalus užtepti ančiuvių sviestu.
c) Surinkimas: ant viršaus uždėti griežinėlį rūkytos lašišos ir apipjaustyti pagal ovalo kraštą. Per vidurį uždėti keletą grūdelių lašišos ikrų. Nuo ikrų link smailiųjų ovalo kampų nuvesti porą figūriškų brūkšniukų krevečių sviesto, konditeriniu maišeliu.
5. Kanapė su ančiuviais, kodinis pavadinimas “su ančiuviais”
a) pripjaustyti iš batono stačiakampių ir juos paskrudinti orkaitėje.
b) užtepti ančiuvių sviestu
c) kiaušinių trynius ir baltymus, likusius nuo 1) , atskirai sukapoti
d) ančiuvių file supjaustyti išilgai plonomis juostelėmis (file skersai per pusę, tuomet išilgai, kad iš kiekvienos pusės gautųsi po 3-4 juosteles)
e) Surinkimas: juosteles dėkite ant stačiakampių taip, kad gautųsi X, nuo kampo prie kampo. X sumuštinį tarsi padalins į keturias dalis. Mažąsias dalis pabarstykite kapotu kiaušinio tryniu, didžiąsias – baltymu. Per X vidurį konditeriniu maišeliu užspausti taškelį majonezo.
Skaičiuoti maždaug po du kiekvienos rūšies kanapė vienam žmogui, pridėjus dar vieną žmogų atsargos. T.y. 7 žmonėms kiekvienos rūšies kanapė reikės (7+1)*2 = po šešiolika vienetų.
Nuotraukos lyg ir buvo, bet dar reikės paieškoti, kur tiksliai.
Receptai paimti iš XIXa prancūziškų kulinarijos knygų ir šiek tiek adaptuoti.