Apie madingus gėrimus

Iš knygos François Massialot, “Nouvelle instruction pour les confitures, les liqueurs et les fruits”, 1716m. (pp.342-346)

Apie kelių rūšių ratafijas

Šis likeris dabar yra labai madingas. Jis gaminamas iš vyšnių, abrikosų ar muskatų (vynuogių). Taigi pirmiausia apie vyšnias.

(Visur apačioje l’eau de vie gali reikšti arba brendį, arba spiritą. Dar neišsiaiškinau iki galo, ką konkrečiai. Spiritas gal labiau tinka pagal prasmę, tik prancūziškame recepte tai greičiausiai buvo iš vaisių ar uogų varytas spiritas. Pinta – grubiai puslitris, svaras – 400g)

Vyšnių ratafija

Paimkite vyšnių, sutraiškykite jas ir sudėkite į molinį indą, arba medinį, pvz į statinaitę. Jeigu turite tokią, kurioje buvo laikomas „l‘eau-de-vie“, geriau būtų naudoti ją. Kartu įdėkite tų pačių vyšnių kauliukus, kuriuos prieš tai sutraiškykite, ir tarkim penkiems svarams vyšnių, pavyzdžiui, paimkite tris svarus sutraiškytų aviečių, kartu su penkiais svarais cukraus, tris cinamono lazdeles, nedidelį žiupsnelį baltųjų pipirų grūdeliais, keletą muskato riešutų, apie dvidešimt gvazdikėlių, ir dešimt pintų gero „eau-de-vie“. Palikite indą neužkimštą maždaug 10 ar 12 dienų. Tuomet užkimškite jį ir nelieskite du mėnesius. Galima gaminti ir didesnį kiekį, tik reikia laikytis tų pačių proporcijų. Norėdami gerti jūsų ratafiją, pradurkite statinaitę virš nuosėdų, taip, kaip vyną. O jeigu tai buvo ąsotis, tuomet perkoškite gėrimą per medžiagą ir supilkite į kitus indus, kuriuos atsargiai užkimškite, ir naudokite taip, kaip pageidaujate. Šią ratafiją taip pat galima pagerinti dar kokiomis nors esencijomis ar kvapais, pagal skonį.

Vyšnių ratafija kitaip

Paimkite dešimt svarų vyšnių, kurias sutraiškykite ir sudėkite į ąsočius su dviems pintomis „eau-de-vie“. Gerai užkimškite indą ir taip palikite penkioms ar šešioms dienoms, kurioms praėjus išspauskite vyšnių sultis per medžiagą. Taip pat paimkite penkis svarus gražių serbentų, kuriuos užvirinkite ant ugnies kartu su trimis svarais cukraus, tuomet perkoškite taip, kaip vyšnias, ir sumaišykite abidvi sulčių rūšis kartu. Kiekvienai pintai imkite po pintą „eau-de-vie“ ir ketvirtį svaro cukraus. Dar ten įdėkite sutraiškytus tų pačių vyšnių kauliukus, pusę svaro kalendros sėklų, truputį muškato riešuto luobelės, gvazdikėlių, cinamono ir ilgųjų pipirų, viskas kartu sutrinta. Supilkite į ąsočius ar kitus likeriui skirtus indus. Palikite „pritraukti“ šešioms savaitėms. Joms praėjus, perkoškite ratafiją per medžiagą, ir supilkite atgal į ąsočius, kartu su abrikosų arba vyšnių kauliukų branduoliais. Ąsočius užkimškite ir padėkite tamsioje vietoje iki vartojimo.
Norėdami kitą kartą suteikti jūsų ratafijai aviečių ar braškių kvapo, jūs jas galite užpilti „eau de vie“ ant šių uogų, kartu su cukrumi ir cinamonu, ir esant norui sumaišyti truputį su ratafija. Taip pat galima išsaugoti ir apelsinų žiedų, kurie suteiks likeriui dar kitokį labai malonų aromatą. O gražesnei spalvai galite įdėti džiovintų gervuogių.

Vyšnių ratafija dar kitaip

Paimkite trisdešimt svarų vyšnių, tiek labiau, tiek ir mažiau prinokusių, išimkite kauliukus ir paberkite jas vienu sluoksniu prieš saulę sausoje vietoje, kad išdžiūtų. Tada jas gerai sutraiškykite ir sudėkite į du ąsočius, kiekvienas po 15 pintų talpos. Įpilkite į kiekvieną ąsotį po keturias pintas gero „eau-de-vie“, gerai užkimškite, ir padėkite sausoje vietoje. Po aštuonių dienų sutraiškykite kauliukus, ir padalinę į dvi dalis sudėkite į ąsočius. Užvirinkite keturis svarus serbentų, ir tiek pat aviečių, kartu su keturiais svarais cukraus. Užvirinkite juos tris ar keturis kartus ant ugnies, nuimkite nuo ugnies ir atvėsinkite. Padalinkite į dvi dalis ir sudėkite į du ąsočius. Užkimškite ir palikite „pritraukti“ šešetui savaičių. Per tų šešių savaičių laikotarpį ten dar įpilkite du ar tris svarus gervuogių, išvirtų taip pat, kaip serbentai, su trimis svarais cukraus. Praėjus šešioms savaitėms, ąsočių turinį perkoškite per medžiagą, arba presu. Kuomet išspausite visą skystį, įpilkite ten aštuonias pintas „eau-de-vie“, ir keturis svarus gabalinio cukraus. Kai viskas gerai ištirps, perfiltruokite dar kartą per medžiagą, kad skystis būtų skaidrus, ir supilkite į butelius arba ąsočius ir gerai užkimškite. Kai pilsite tas aštuonias pintas „eau-de-vie“ ir keturis svarus cukraus, galite jų pilti daugiau ar mažiau, pagal jūsų skonį.