Kepta kiaulienos nugarinė

Dar vienas būdas, kaip išsikepti didelį gabalą kiaulienos, šį kartą – nugarinės. Patiekiama su kopūstų ir radikio salotomis.

Turime porą kilogramų kiaulienos nugarinės, ne tos, kur tenderloin, iš vidinės šonkaulių pusės, o tos, kuri tiesiog loin, nuo šonkaulių išorės. Lietuvoje ją paprastai pjausto griežinėliais ir vadina, nors ir nevisai teisingai, “karbonadine mėsa”. Mėsa buvo su jau nupjautais šonkauliais.

Pradėsime nuo užpilo salotoms. Susirandame visą galvutę česnako, padaliname į skilteles, nulupame, užpilame puse stiklinės extra virgin alyvų aliejumi ( šaltu ).

396140379_b72c1952ea_o

Lėtai įkaitiname ant vidutinės ugnies, kol česnakas pradės truputį burbuliuoti, ugnį tuomet sumažiname iki mažos, ir kepame ( nors tiksliau būtų “verdame” ), kol česnakai netaps gelsvai-rusvos spalvos, kaip paveikslėlyje. Priklausomai nuo ugnies, tai įvyks po nuo 15 iki 30 minučių. Česnakas turi būti minkštas, bet labiau kepti jo nei parodyta nepatariu, gali apkarsti po to.

396140403_8ed63f8a26_o

Kol česnakas kepa, įtriname kiaulieną druska, pipirais, maltomis pankolių sėklomis (jos duoda labai malonų kvapą, primenantį anyžius). Paliekame stovėti, kol ateis jo eilė.

Taip pat supjaustome salotų ingredientus: reikia lygiomis dalimis, po porą saujų kiekvieno, smulkiai pjaustytų kopūsto, radikio ( ar kaip ten lietuviškai radicchio, aprašymą žr. čia ), ir pipirnės ( tokie nedideli lapeliai, su trupučiu aštrumos lyg nuo pipirų, angl. watercress ). Nebūtinai būtent tokias, galima pakeisti, tarkim, imti paprasto kopūsto, raudono kopūsto ir špinatų, ar kažko panašiai, bet jeigu turite galimybės, rekomentuoju būtent su radikio ir pipirne. Pirmą kartą paragavus, atrodo, jog pernelyg kartu, bet po to kažkaip norisi dar ir dar, o prie kiaulienos tinka puikiai.

Išgriebiame ir sumetame česnako skilteles į blenderį, o aliejų nuimame nuo ugnies, paliekame praaušti. Tuo tarpu surenkame likusius ingredientus užpilui:

396140444_ade548ec8b_o

Į blenderį su česnakais pilame apie du šaukštus šviežio čiobrelio lapukų, du šaukštus raudonojo vyno acto, arbatinį šaukštelį medaus, žiupsnį druskos ir šviežiai maltų pipirų. Viską malame blenderyje, po to supilame praaušusį aliejų iš keptuvės ir plakame, kol gausis vinegretas.

Kažkur ketvirtį stiklinės vinegreto užpilame ant salotų ir gerai išmaišome. Paliekame pastovėti. Skirtingai nuo įprastų salotų šitos kuo ilgiau stovės, tuo labiau pasimarinuos daržovės ir geriau susimaišys skoniai.

Užpilame prieskoniais įtrintą mėsą likusiu vinegretu ir gerai ištepame iš visų pusių. Jeigu yra laiko, labai gerai būtų palikti ją pasimarinuoti bent jau porą valandų, bet iš principo galima kepti ir taip.

396140475_57b380d4e6_o

Gabalą apkepame ant gerai įkaitintos keptuvės iš visų pusių. Beje, čia aiškiai matyti plonos tefloninės keptuvės trūkumai: per vidurį mėsa apkepė, o iš kraštų taip pusėtinai. Su špižine apkepa kur kas tolygiau.

396140525_7fa337b011_o

Kepame orkaitėje 175C temperatūroje apie valandą, arba kol temperatūra mėsos centre bus apie 65C. Ištraukiame, duodame mėsai pastovėti kokias penkias – dešimt minučių. Jeigu pjausime iškart, kai mėsa dar smarkiai įkaitus, išbėgs daug sulčių ir mėsa taps sausa.

Pateikiame su salotomis ir krapais pabarstytomis virtomis bulvėmis. Prie patiekalo labai dera sidras, obuolių ar, dar geriau, kriaušių. O naminis obuolių vynas čia tiktų tiesiog idealiai.

Lygiai taip pat paruoštą mėsą galima išsikepti ir ant grilio, bus dar geresnis efektas, ypač jeigu prieš pabaigą ant anglių užmesti saujelę drėgnų obels pjuvenų ir duoti truputį pasirūkyti.

396140575_c0fdbedd68_o

Skanaus!