Gavome pirkti šaldytų krevečių, visai pigiai. O vakare.. vakare buvo “welcome to Jamaica, ya mon”, kas kitaip dar vadinama ant grilio keptomis krevetėmis su mango salsa.
Reikės apie pusės kilogramo krevečių, gana didelių. Nuo tokio kiekio trys žmonės turėtų prisikirsti iki soties, nors, žinoma, viskas priklausys nuo valgytojų dydžio ir alkanumo lygio.
Bet pradėkime nuo saldžiųjų pipirų, Lietuvoje vadinamų “paprikomis”. Reikia įvairiausių spalvų, kokių tik turit. Juos pjauname per pusę išilgai, išskobiam sėklas, išpjaunam kotelius ir baltas membranas iš vidaus. Krauname ant skardos ir kišame į orkaitę kuo arčiau broilerio. Kepame apie septynias minutes, kol jos pasidarys juodos, apanglėjusios. Nepanikuokit, taip ir turi būti.
Kitas variantas – dėti pipirą tiesiai ant dujinės viryklės degiklio, tiesiai ant liepsnos, ir apdeginti jį taip. Šiaip jau tai žymiai geresnis variantas, tolygiau galima viską apdeginti, atsargiai vartant su virtuvinėm žnyplėm. Arba galima dar ant labai karšto grilio liepsnos, ar kaip šašlyką pasmeigti ant iešmo ir kišti į įkaitintą šašlykinę, tiesiai virš liepsnos. Na, žodžiu, supratot.
Po septynių minučių pipirai atrodys taip:
Metame juos į dubenį ir jį sandariai uždengiame, dangčiu ar plėvele. Palaikome, kad pašustų ir atvėstų pakankamai, kad būtų galima prie jų prisiliesti. Kokių 10-15 minučių turėtų užtekti. Tuomet nuo pipirų nulupam odelę, ji lupasi visai lengvai. Transformacija baigta. O rezultatas – turime kiek padūmavusio skonio pipirų griežinėlius, žymiai saldesnius nei anksčiau, ir minkštus, nebe traškius
Tokie pipirai labai tinka, tarkim, tokiam sumuštiniui ( susuktiniui, ar burrito, vadinkit kaip norit ). Ant tortillos blyno dedame kelis griežinėlius rostbifo ( labai plonai atpjautos keptos jautienos ), užpilame truputį majonezo ir krienų mišinio, ir dedame vieną-dvi piršto storumo juostelę, atpjautą nuo kepto pipiro. Viską susukam ir vartojam, puikus užkandis.
Beje, mano atveju, kai orkaitė valdiška, broileris joje gana prastas, tai ir apdegė nevisai tolygiai. Nuo pipirų pakraščių oda luposi sunkiai, todėl aš juos nupjoviau ir atidėjau atskirai.
Toliau. Keptuvėje įkaitinam aliejų, pakepinam pusę smulkiai sukapoto svogūno ( specialiai krakadylčikams – taip, galima jo šiuo atveju ir nedėti ) ir porą-tris skilteles česnako. Kepinam trumpai, gal porą minučių, kad česnakas dar nepradėtų ruduoti, o svogūnas suminkštėtų. Tada pilame apie ketvirtį stiklinės balto sauso vyno, dar pakaitinam, kad nugaruotų ir truputį sutirštėtų. Sumažinam ugnį iki minimumo ir, pastoviai maišydami šluotele, pilam pusę stiklinės grietinėlės. Ją pačią dar galima prieš tai ir pakaitinti, kad būtų mažiau šansų, kad ją sutrauks. Tada viską kepam ant lėtos ugnies, kol grietinėlė sutirštės, gal kokias penkias minutes? reikia čia jau žiūrėti. Tada pasūdom ir papipirinam.
Dalinam padažą į tris dalis, ir kiekvieną iš jų sumalam blenderyje su keliais pipirų gabalėliais, taip, kad tų pipirų dar truputį liktų ir šiaip užkandai. Gautą mišinį pertrinam per sietelį. Padažas baigtas, trijų spalvų – smėlinės, samanų, ir oranžinės ( o jūs ką galvojot, tautinė trispalvė gausis? ;{) )
Atšildytas krevetes nulupam ( iš lukštų vėliau bus galima išsivirti sriubos, parodysiu kaip ), apvyniojam gabalėliais lašinuko ( aš standartinio ilgio amerikoniško lašinio griežinėlį pjaunu į tris dalis, būna pats tas. Veriame ant medinių iešmelių, pakaitom su gabalėliais paprikos, kurias buvau atidėjęs anksčiau. Kepame ant grilio ar sunkios keptuvės, po tris minutes iš kiekvienos pusės. Gali pasirodyti, jog krevetės perkeps, bet lašinukas nuo to apsaugos. Jeigu kepam be lašinių, tuomet kai tik nueina krevečių mėsos “permatomumas”, mėsa tampa balta, o krevetės paraudonuoja, tada ir gatava.
Geriausiai tinka grilis, kaitinamas anglimis, o ne toks, kaip mūsiškis. Bet pavyksta ir su tokiu, tik pabaigoje dar reikia krevetes sumesti į orkaitę, 200C apie porai minučių, kad pabaigtų kepti lašinukai.
Kol vienas lupa-veria-kepa krevetes, kitas gamina mango salsą. Imam du prinokusius mangus, nupjauname minkštimą nuo kaulo, nupjauname odą nuo minkštimo, o patį minkštimą supjaustom nedideliais kubeliais. Kelias šakeles šviežios kalendros smulkiai sukapojame ( reikės apytiksliai apie dviejų šaukštų kapotų kalendrų ). Ketvirtį raudono svogūno smulkiai sukapojame. Viską sumaišome dubenyje, užbarstom žiupsnelį druskos ir užspaudžiam apie pusės laimo sulčių. Dar kartą išmaišome, ir paliekame, kad pastovėtų bent pusvalandį, bus skaniau. Kuo ilgiau stovi, tuo geriau susimaišo visi skoniai.
Va ir viskas. Kertam krevetes nuo iešmukų, mirkydami į padažą, užsikandam mango salsa ir nuo padažo likusiais keptais pipirais. Užsigeriam baltu vynu.
Skanaus!