Viena skaitytoja man atsiuntė įdomią žinutę, kurioje ji man siūlo užsiimti norinčiųjų išmokti gaminti valgį mokymu. Tarkim, susirenka grupelė žmonių, kurie nori išmokti kepti mėsą. Susirenka visi, nekantriai laukia, ir štai išeinu aš ant balto žirgo, už nugaros plaikstosi apsiaustas, ir demonstruoju norintiems, ką galima padaryti su vienokiu ar kitokiu mėsos gabalėliu. Ar nebūtinai mėsos, čia kaip susitarsim.
Mąsčiau mąsčiau, ir vis vien nelabai matau, kaip tą būtų galima įgyvendinti. Tarkim, susirenka grupė norinčių. Savo virtuvėje aš galėčiau sugrūsti na maksimum kokius penkis žmones, daugiau – nei kas matysis normaliai, nei apskritai bus komforto – nei normalaus garų ištraukimo, nei bus kur pasitraukti, jeigu pradės riebalai taškytis. Kur nors restorano virtuvėje tą reikėtų daryti, arba galbūt kas nors turi namie erdvią virtuvę ir pasirašytų paskirti ją suniokojimui.
Kita problema – pati mėsa. Jeigu pavyktų gauti gražios jautienos nugarinės, steikučių, išpjovos ir pan, tai juos galima labai greitai iškepti, čia ne problema. O tarkim kietesnius gabalus jau reikia ilgiau troškinti, ilgiau marinuoti. Kas norės stovėti virtuvėje tris valandas ir laukti, kol baigs kepti didesnis kiaulienos sprandinės gabalas, ar kaip reikiant išsitroškins karkutės, ar stebėti, kaip stingsta šaltiena?
Matau tik vieną realų variantą – daryti tai vasarą, ir daryti tai gamtoje ant anglių. Tai gali būti grilis, arba paruošti viską špižinėse keptuvėse ir katiliukuose, ar ant iešmų. Tuomet būtų ir vietos daugiau, ir būtų galima žiūrovams, kol viskas troškinasi ar kepa, užsiimti šiaip kuo nors naudingu, pvz, kvėpavimu grynu oru, ar bendravimu, ar dainomis prie gitaros.
Tik va problema – aš pats neturiu tiek daug patirties, kad galėčiau mokyti gaminti ant anglių. Na kaip, su griliu ar iešmais tai aš susitvarkau neblogai, bet va kaip ant anglių elgsis keptuvė ar katiliukas – man pačiam bus naujovė. Šiaip tai manau, kad susitvarkyčiau, bet pilnai gali būti, kad kas nors ir nepavyks.
Aišku, galėčiau pirma pasitreniruoti atskirai, ir tik tuomet kviestis žmones. Bėda ta, kad tų gražių neapsiniaukusių savaitgalių Lietuvoje vasarą nebūna taip jau daug ir norėtųsi juos kuo geriau išnaudoti. O ir visuomet yra rizika, kad tik išsidėliojus viską aplink laužą ims lyti.
Tai čia vis neigiami dalykai. O iš kitos pusės – vienos teigiamybės: tarkim, prikalbintumėm mes @garga pagauti keletą didelių lydekų, užvertume jas šviežutėles ant kaduginių iešmų, apvyniotas lašinukais, galbūt kokią vieną pagamintume senoviškai, kur vidurys virtas, galva gruzdinta, o uodega kepta, ar iškeptumėm kumpį ruginės tešlos apvalkale virš anglių, ar užkastą į duobę, ar šonkauliukus ant grotelių, o šalia keptuvėje kokio nors garnyro ar padažo prie jų būtų galima sukalti, ar karštai parūkyti kažką čia pat vietoje. Variantų begalės, būtų tik entuziazmo.
Jeigu būtų išspręstos organizacinės problemos, aš pasirašau. Bet jeigu man pačiam reikės spręsti tas problemas, o po to dar ir suruošti mėsas/žuvis/daržoves, sumarinuoti viską, nugabenti į vietą, ir dar rūpintis, iš kur gauti malkų ar anglių – bijau, man tai bus pernelyg didelis apkrovimas. Va, jeigu kas pasirašytų būti mano reikalų tvarkytoju, kad aš galėčiau tiesiog išjoti ant balto žirgo su baltu rojaliu užsiimti tuo, ką moku geriausiai, tuomet tai būtų idealus variantas.
Dar vienas dalykas – pasižadėjau geriems žmonėms vasaros pabaigoje surengti didelę puotą dviems šimtams burnų, lauko sąlygomis, ant laužų/anglių. Man reikės kaip įmanoma daugiau praktikos. Taip kad už mokymus jokių pinigų neimčiau, svarbiausia, kad už mėsas ir kt. gėrybes man nereikėtų ploti iš savo kišenės. Grupes nuo 10 iki 20 žmonių, manau, pamaitinčiau tikrai be ypatingų problemų, gal ir daugiau.
Jeigu kas turite idėjų ar pasiūlymų – komentuokit. Tik nuo jūsų entuziazmo priklauso, ar tai bus įgyvendinta, ar tai liks tiesiog gerais norais.