Amerikietiškas obuolių pyragas

Ne, čia ne recenzija filmui, kuriame seksualinių geismų draskomas jaunuolis prievartavo obuolių pyragą. Čia bus pasakojimas apie pačią auką.

Galbūt teko girdėti posakį, “it’s as american as apple pie”. Nepasakyčiau, jog čia tokių pyragų primesta ant kiekvieno kampo, greičiau jau populiariausi būtų įvairiausi cheesecake’ai ( sūrpyragiai ) ir pekanų riešutų pyragai. Galbūt tai dėl to, jog mes pietuose gyvenam, obuoliams augti čia per karšta ir per sausa. Tačiau ragauti teko. Toks tešlos lukštas, kurio viduje įkepti smulkiai supjaustyta obuolienė su cinamonu. Skanu, bet mano manymu galima ir geriau.

Ir štai netyčia vienoje knygoje suradau receptą, kaip tai padaryti “geriau”. Vieną jau pagaminome ir sukirtome, antras bus šiandien, taip kad, manau, receptas jau ištestuotas ir patvirtintas kokybės kontrolės, galiu nebijodamas jį pateikti čia.

Visų pirma, gerai pagaminti pyragą užtrunka laiko, todėl patariu tešlą ir įdarą pagaminti iš vakaro, kad kitą dieną liktų tik pats kepimas. Aprašymo čia daug, bet realiai pasigamina visai nesunkiai.

Obuolių pyrago tešla turi būti “flaky” ( trapi, sluoksniuota… kažkas tarpinio tarp šių dviejų sąvokų ). Tam reikia pasitelkti šiek tiek technologijos. Taigi, pradedam.

2,5 stiklinės miltų ( arba 2 paprastų miltų ir 0,5 “tirpių”, tokių kaip “Wondra” ir pan. low protein )
0,5 šaukštelio druskos
12 šaukštų arba 170g ( 1,5 stick ) sviesto

Sviestą stipriai atšaldome ir supjaustome į 1cm dydžio kubelius. Sumaišome kartu su kitais ingredientais ir kišame 10min į kamerą.

73358897_d94d720ce2_o

Kai viskas atšala, išberiame viską iš dubens tiesiai ant švaraus paviršiaus ir pereiname iš viršaus su kočėlu. Iš pradžių sviesto gabalėliai nenorės susiploti, tačiau po to tampa paklusnesni. Kažkiek sviesto prilips prie kočėlo, kažkiek prie stalo, tai ne problema. Kai viską išplojame, nugramdome prilipusį sviestą kokiu nors buku peiliu ( aš tam naudoju specialų “dough scraper”, kuris picų gamyboje naudojamas ). Viską apverčiame, ir vėl iškočiojame. Dar kartą nugramdome/apverčiame/iškočiojame. Dirbti reikia greitai, kad sviestas nespėtų ištirpti ir pradėti gertis į miltus. Po trečio pakočiojimo stalo paviršius atrodys lyg siena, kuri kažkada buvo kažkada nudažyta ir tie dažai nusilupo. Toks va poetinis palyginimas, o realiai tai atrodo kažkur taip:

73358905_33e2589953_o

Tuomet viską vėl nugramdome ir krauname atgal į dubenį, o tą – vėl į kamerą, kokioms 10 minučių. Tuomet perkočiojame dar tris kartus, ir vėl taip atšaldome.

Tuomet viską vėl beriame ant lentos ir primėtome nedidelių gabalėlių taukų ( viso apie 2 šaukštai, labai stipriai atšaldytų, geriausia kameroje. Aš naudojau taukus, likusius nuo keptos anties ). Viską dar du-tris kartus taip pat perkočiojame, ta pačia technologija, kaip anksčiau. Atgal į kamerą 5min.

Viskas, sunkiausia dalis baigta. Toliau belieka sumaišyti ketvirtį litro ( 8oz, arba pusę amerikoniško pokelio ) grietinės kartu su puse puodelio smulkiai sutarkuoto parmesano sūrio, trupučiu kajeno pipirų ( 1/8 arb. š. ), ir 1/4 arb.š. tarkuoto muškato riešuto. Kad kepant geriau ruduotų, galima dar ten įmaišyti šaukštą tamsaus kukurūzų sirupo. Aš nemaišiau, parudavo ir taip. Taigi, visą šitą grietinės/sūrio/prieskonių makaliūzę atsargiai sumaišome su tuo, ką prikočiojome dubenėlyje. Jeigu niekaip nesulimpa, per sausa, galima įpilti truputį pieno. Viską suspaudžiame į rutulį, suvyniojame į permatomą plėvelę ir į šaldytuvą. Mažų mažiausiai reikia, kad pastovėtų 30 minučių, geriausia – per naktį. Nuotraukoje – prieš sumaišant su grietine.

73358921_8ec70fd758_o

Dabar įdarui:

Du puodelius sukapotų riešutų ( pekanų, graikiškų, arba migdolų ) beriame ant skardos ir pakepiname 175C orkaitėje 10 – 12 minučių, kad paskrustų. Tuomet, kol jie dar karšti, sumaišome su 3 šaukštais sviesto ir nedideliu žiupsneliu druskos. Galima pirma iškepti, po to sukapoti, kaip kam patogiau.
73358971_81bdf2c9f3_o

Kol kepa, nulupame ir supjaustome dešimt obuolių. Iš amerikoniškų veislių geriausiai tinka “golden delicious”, tokie geltoni saldūs ir ne miltingi obuoliai.

73358932_3d1d6d4cfc_o

Pjaustome maždaug kaip obuolienei. Pedantams paaiškinsiu: kiekvieną obuolį pjauname per pusę, kiekvieną puse – į šešias skilteles, kiekvieną skiltelę – skersai per pusę, viso gauname 24 gabalėlius nuo obuolio.
73358941_27db88c6cf_o

Penkiolika ketvirčiuotų datulių beriame į pusę puodelio verdančio vandens ir ten pat įberiame pusę šaukštelio kepimo sodos. Čia kad datulės minkštesnės būtų ir lengviau pasiskirstytų po įdarą.

73358985_ba1b5c3983_o

Didelėje keptuvėje ( arba galima dviejose, jeigu netelpa ) ištirpdome 6 šaukštus sviesto ir jame pakepiname ant gana stiprios ugnies obuolių skilteles. Kepiname kokias 2 minutes. Šaukštą gero vanilės ekstrakto sumaišome su puse puodelio vandens ir pilame ten pat ( prieš tai ugnį primažinę ). Kepiname dar minutę. Du šaukštus kukurūzų krakmolo ištirpdome 1/4 puodelio vandens ir supilame į keptuvę.

Tuomet pilame 3/4 puodelio balto cukraus ir 3/4 puodelio rudo ( light brown, jei amerikoje ). Beriame 3/4 arb.š. druskos, šaukštelį malto cinamono, 1/4 šaukštelio tarkuoto muškato riešuto. Viską gerai išmaišome ir kaitiname ant nelabai stiprios ugnies ( kažkur tarp mažos ir vidutinės ). Skystis keptuvėje turi sutirštėti ir burbuliuoti. Tada suberiame 1,5 puodelio prieš tai pakepintų riešutų, nusunkiame datules, kurios iki šiol mirko tame sodos vandenyje, ir beriame jas ten pat. Viską gerai išmaišome, kad datulės, riešutai ir obuoliai gerai apsiveltų cukriniu padažu. Įdaras baigtas. Per naktį šaldytuve pastovėjęs įdaras būna dar skanesnis, nei ką tik iškeptas.

73359000_09c1b79180_o

Kitą dieną lieka kūrybinė dalis. Tešlą daliname į dvi dalis ir iškočiojame iki kažkur 5mm storio. Kočiosis sunkiai, labai plyšinės ir lips prie visko, todėl reikia negailėti miltų, nei ant kočėlo, nei ant stalo. Tuomet reikės dviejų dubenėlių. Receptas paskaičiuotas 9 colių ( 23cm ) diametro pyragui, čia štatuose tiesiog tokias storos folijos formas pardavinėja, nežinau, ar yra Lietuvoje. Vienu žodžiu, pjauname iš iškočioto lakšto apskritimą, kad kokiais penkiais centimetrais būtų didesnis už kepimo formą. Tuomet apskritimą atsargiai įklojame į sviestu išteptą formą ir apipjaustome ( arba užlankstome ) kraštus. Kišame dešimčiai minučių į šaldytuvo kamerą.

73359006_f06bd3f512_o

Tuo metu kitą analogišką blyną užkrauname ant formos iš išorinės pusės, irgi prieš tai išteptos sviestu ar aliejumi, ir apipjaustome kraštus. Čia ir prasideda kūrybinis procesas, nes šis blynas bus pyrago prezentacinė pusė, savotiškas dangtis. Iš likusių tešlos atraižų dekoruojame viršų, kaip tik neša fantazija. Tiems, kurie be fantazijos, parekomenduosiu:

Išpjauname lapelius iš likusios iškočiotos tešlos ir įspaudžiame su dantų krapštukų, kad gautųsi kaip lapo “gyslos”. Suvyniojame tris-keturias šakas, maždaug per visą pyrago plotį, ir kelias mažesnes šakeles. Vyniojame tarp delnų, ar tarp delno ir stalo. Gatavas šakeles galima dar persukti išilgai, kaip sraigtą. Prilipdome gatavas šakeles ir lapelius prie tešlos viršaus. Jeigu nelimpa, galima pašlapinti keliais lašais vandens. Išraitome šakas į atsitiktinius raštus. Užraitome lapų galiukus ar šonus į viršų, kad gautųsi toks erdvinis vaizdas ( nors kepant daug šansų, kad viskas vis vien išsitiesins, bet kartais gaunasi ). Kelias šakas galima kloti taip, kad jos persidengtų viena su kita ar užsiriestų pati ant savęs, arba palįstų po/užliptų ant lapelių.

Vienu žodžiu, gauname kažką tokio, kaip nuotraukoje:

73359019_6eda377568_o

Kišame į kamerą penkiolikai minučių. Tuo tarpu galima iškepti apačią, kuri jau turėjo būti atšalusi. Į apačios vidų įklojame sviestinio popieriaus, ir ten įberiame ką nors sunkaus, kad prislėgti, pvz, džiovintų pupelių ar žirnių, ar tiesiog palaidų monetų. Neprislėgtas dugnas labai mėgsta išsipūsti. Kepti apie 200C orkaitėje kokias 15 minučių, kol paruduoja kraštai, tuomet ištraukti, patepti kraščiukus kiaušinio plakiniu, nuimti tai, su kuo buvo paslėgta, ir pakepti dar 5. Į iškepusios apačios dugną priberti likusius 0,5 puodelio riešutų, sumaišytų su 4 medaus sausainių trupiniais ( amer. Graham Crackers, jei ką ). Galima ir nebarstyti. Čia barstymas tam, kad mažiau sumirktų pyrago apačia.

73359033_1660a2c176_o

Tuo metu viršus jau irgi bus sušalęs. Patepame jį kiaušinio plakiniu, pabarstome cukrumi ir kepame 200C orkaitėje 15-20 minučių, kol pagels ir taps toks, kaip paskutinėje nuotraukoje.

Belieka sukrauti prieš tai pašildytą įdarą į vidų…

73359050_778ca3968d_o

Ir užvožti dangtį. Tarp įdaro ir dangčio neturėtų likti oro tarpų.

73359076_111ca0f435_o

Patiekti karštą arba kambario temperatūros. Karštas gali sunkiai pjautis ir pjaunamas subyrėti, bet skonis nuo to nenukenčia nei trupučio. Prie pyrago galima dar patiekti ledų arba plaktos grietinėlės. Tinka prie arbatos, su romu arba be.

Galima daryti ir tinginių receptą – be jokių pagražinimų, sluoksnį tešlos į formą, ant viršaus įdaro, ant viršaus dar vieną sluoksnį, ir kepti viską orkaitėje kartu. Tik kad apačia sumirks, obuoliai viduje gali sutežti ir sukristi, o stogas – įdubti. Bet vėlgi, skonis nuo to neprastėja. O receptas viršuje – daugiau reprezentacinė versija.

Skanaus!