Amerikoniškas alus

Ar pelnyta reputacija, jog amerikoniškas alus – prastas, ir, panašiai, kaip ir seksas valtyje, “fucking close to water”?

Alus štatuose – milžiniška industrija. Teko girdėti, jog alaus kainą 95% sudaro reklama. Alaus reklaminiai klipai – tai atskira televizijos rūšis, kuriai negailima nei babkių, nei pastangų. Gal ir Lietuvoj teko matyti Budweiser “Wazaaap” arba tas varles su chameleonais. Tačiau ar vertas alus viso to reklamavimo, ar vertas Budweiser titulo “king of beers”, kaip jie save vadina?

Išskirčiau kelias alaus rūšis. Pirmoje būtų Budweiser, Coors, Miller, na ir galbūt Michelob. Tai pigus alus, parduodamas dideliais kiekiais, ir reklamuojamas labiausiai. Šie gigantai rungtyniauja vienas su kitu, nebijodami reklamose lygintis su konkurentais ir parodyti, kokie jie krūti, o kiti – lūzeriai. Šių keturių kompanijų alus leidžiamas ir taip vadinama “light” versija. Jeigu norite paragauti light beer, paimkite paprastą alų ir atskieskite per pusę su vandeniu. Įspūdis bus gana tikslus. Įtariu, kad būtent dėl “light” alaus tas alus ir įgavo tokią reputaciją, nors ir šiaip šie alūs ypatingu skoniu nepasižymi. Kažkokiu būdu jie išfiltruoja, “iškastruoja” apynių kartumą, ir lieka toks 5% stiprumo gazuotas vanduo su trupučiu rūgštumos. Į galvą smeigia, bet kad labai mėgautumeisi gerdamas – nepasakyčiau. Vienas privalumas – jis pigus. 24 skarbonkes viename pake galima užsipirkti kone už tą pačią kainą, kaip 6-packas gero importinio vokiško alaus. Tik dėl tos priežasties, atidarę mūsų šaldytuvą, išvystumėte Coors skarbonkių eiles. Jeigu gerčiau normalų alų, bankrutuočiau greit, o ir po darbo dienos darosi biškį pofig, geras tas alus ar ne. Pripratau jau, matyt, per kelis metus. Tačiau light alaus nepernešu. Nebent jeigu dirbi lauke, kaitroje, ir vandens gerti nenori, o ir prisigerti negerai, o tai po to plaktuku kur nors ne ten kaukštelsi.

http://www.shiner.com/beers/images/bock-pic.jpg Kitoje grupėje sudėčiau Samuel Adams, Shiner Bock, Ziegen Bock, Red Dog, Molsen Canadian, ir panašius alus. Šis alus tikrai neprastas, ir karts nuo karto užsiperku sixpacką, kad nepamirščiau skonio. Su “light” jie jeigu ir išsidirbinėja, tai retai kada, kaina – na, brangesni už tuos coorsus, bet skonis nepalyginamas. Sam Adams, pvz, kažkuo primena Švyturio tamsius alus, Ziegen Bock ( kuris kartus su Shiner yra verdamas čia, Texase ) – maloni apyniu kartuma, tokia su trupučiu saldumo, kaip kad būdavo Kalnapilio “Milžinų”, tik ne toks stiprus. Taip kad, jeigu nori normalaus alaus, sakyčiau, šioje grupėje būtų daugiau mažiau lietuviškų alų atitikmenys, nėra čia tik porterių.

Į trečią grupę galima surikiuoti visas nedideles alaus firmeles – “microbreweries”. Paprastai jų “tiražai” nedideli, užtenkami vietiniam miestui ir aplinkiniams kaimams. Parduotuvėje nusipirkti tokio alaus sunku, paprastai jis keliauja tiesiai į barus. Kur mes gyvename – Fort Worth – yra tokia vietinė alaus gamyklėlė “Rahr & Sons” . Jų alus, kiek teko ragauti – liuks. Beje, ta karvė jų firminiame ženkle – texas longhorn, Fort Worth miesto herbas. Mūsų karvė, žodžiu :{). O alus – kažkuo primena Stumbro. Ragavau tamsaus, “ugly pug”, tamsus lageris, primena “Forto tamsų”, jeigu dar tokį gamina.

pug_crest

Viskas, kas liko – importinis alus, vokiškas, angliškas, kinietiškas, ir t.t. Galima čia rasti ko tik nori. Kokioj nors Čikagoj gali rasti ir Kalnapilio Ekstra, tačiau, kiek teko ragauti, su tikru ekstra jis turi nedaug bendro, žymiai sunkesnis, tamsesnis, ir saldesnis. Buvom netyčia suradę butelį Gubernijos “Žigulinis”, kažkodėl rusiškom raidėm užrašytą. Vėlgi, nieko bendro su tuo tikru nostalginiu “žiguliniu”, pirmą kartą ragautu mokykloje; šitas alus buvo kažkoks karamelinis, tamsus, skanus, žinoma, bet ne tai. Iš egzotiškesnių patiko kinietiškas Tsing Tao, šviesus alus, net nustebęs buvau tuo sodriu skoniu. Kuomet einam valgyti “čiurkų maisto”, paprastai užsisakome šitą “Čin’ tau” ( tariama su plonaja Č ir n ). Atskiras variantas – Corona, Dos Equis ir panašūs mexiconiški. Juos geria su laimo gabalėliu.

Taigi, ar alus čia “fucking close to water” ? Taip, bet tik tuo atveju, jeigu gaila pinigų nusipirkt geresnio.