Kopūstai su naminėmis dešrelėmis

Kartais, norint pasigaminti skanų patiekalą žiemą, jam ruoštis reikia dar vasarą.

Jeigu netyčia auginate savo darže, arba žinote, kas augina tikrų prancūziškų peletrūnų (dalintų daigais, o ne išaugintų iš sėklų, ir saldžiai kvepiančius anyžiais), vasarą, kai lapeliai dar neperaugę ir stiebai neperdaug sumedėję, nuskinkite kelias ar kelioliką šakelių, nuskalaukite nuo visokių voriukų ir sumeskite į paprastą buteliuką su balto vyno actu. Kiek telpa, tiek ir kimškite, nėra jokių taisyklių ar proporcijų. Tiesa, prieš tai lapelius nuo stiebelių nuskabykite, stiebeliai acte tik vietą užims. Gerai sukratykite, pastatykite kur nors tamsios spintelės gale, ir tegu ten stovi, iki žiemos. Po poros mėnesių šis mišinys kvepės taip, kad žolių aromatas permuš net ir actą. Šis actas neturi galiojimo termino, jokios bakterijos ten nesiveis.

Taipogi, kai bus pats krapų sezonas, kai turguje jie bus pigūs, prisipirkite jų kelis didelius pundelius, nuplaukite, nuimkite lapelius nuo stiebelių ir smulkiai sukapokite, tada nusausinkite, pagrūsdami suberkite į nedidelę dėžutę su dangteliu ir sudėkite į šaldiklį. Taip paruošti krapai irgi išsilaiko praktiškai neribotą laiką, ir jų kvapas praktiškai nedingsta.

Vėlyvą rudenį arba žiemą kietiems, baltagūžiams kopūstams bus pats sezonas. Tarkim, nusipirkote vieną tokį, išsivirėte sriubos, o du trečdaliai kopūsto liko. Ką su juo daryti? Paimkite kokias keturias namines kiaulienos dešreles, geriausia – kai būna su kmynais, bet tiks ir paprastos. Didelėje ketaus keptuvėje ant nedidelės ugnies ištirpinkite gabalą sviesto, sudėkite dešreles vieną greta kitos, sustumkite jas į keptuvės kampą, tegu jos po truputį kepa. Tuo tarpu nusilupkite vieną didelį svogūną arba keletą mažiukų, supjaustykite juos pusgriežiniais, ir iš karto nuo lentutės meskite į laisvą keptuvės vietą. Pamaišykite, kad tolygiai apsiveltų sviestu, ir tegul jie pakepa, kol bus gražūs, rusvi ir aromatingi. Nesumaišykite jų su dešrelėmis, tegu jos kepa sau, o svogūnai sau. Kai pamatysite, jog vienas dešrelės šonas jau apkepė, parudavo, apverskite jas ant kito. Mes jas čia tik skrudiname, kad turėtų daugiau skonio, per vidurį jos dar gali būti truputį žalokos.

Paimkite likusią pusę kopūsto galvos, ar kiek daugiau. Išpjaukite kočėną, supjaustykite kopūstą skiltelėmis, kurias pjaudami skersai supjaustykite šiaudeliais. Gabalėliai turi gautis tokie, kad būtų patogu valgyti. Ką supjaustėte, dėkite į dubenį, ir kai baigsite pjaustyti, žiū, ir svogūnai su dešrelėmis bus apkepę.

Dešreles išimkite į lėkštę, svogūnus išmaišykite po visą keptuvę, ir berkite ant viršaus kopūstus. 28cm keptuvėje aukštais kraštais pusė kopūsto sutilps ir dar vietos liks. Įberkite taip pat vieną raudoną kubeliais supjaustytą papriką. Taip, ji čia ne visai pagal sezoną. Jeigu norite, galite vietoj jos naudoti nepernelyg aštrius suvytintus pipirus, jie čia irgi puikiai tiks. Viską sumaišykite, kad kepti svogūnai tolygiai pasiskirstytų, ir užpilkite vandeniu, sumaišytu su paruoštu peletrūnų actu.

Kiek pilti? Kad kopūstai būtų beveik apsemti, bet neplauktų. Gera pusė stiklinės acto čia tikrai nebus per daug, o toliau eina vanduo, kiek reikia. Jeigu vietoj vandens turite naminio sultinio, bus dar geriau, pilkite ir negalvokite.

Įberkite prieskonių: didelį žiupsnį kmynų ir panašų kiekį garstyčių sėklų, bei porą lauro lapelių. Berkite druskos, tokiam kiekiui reikės gal dviejų-trijų didelių žiupsnių, ragaukite ir tikrinkite. Paimkite galiuką kaimiškos rūkytos dešros, atpjaukite tuziną 2-3mm storio griežinėlių, išmėtykite po kopūstus ir viską gerai sumaišykite. Atpjaukite gabalėlį rūkytos šoninės, maždaug tokio dydžio, kaip du vienas ant kito sudėti cigarečių pakeliai, užkapstykite jį į kopūstus.

Ant kopūstų viršaus sudėkite dešreles, užkaskite jas, kad matytųsi tik vieno šono viršus, uždenkite dangtį ir troškinkite ant nedidelės ugnies kokias 20 minučių, po 10 minučių apversdami ant kito šono. Tada dešreles ištraukite, o kopūstus troškinkite toliau, kol bus minkšti. Tai užtruks dar kokią valandą, o gal ir pusantros. Ragaukite ir žiūrėkite. Geriausia būtų prieš pabaigą dangtį nuimti, kad skystis nuvirtų ir koncentruotųsi, virstų kone sirupu. Tiesa, taip padaryti bus lengviau, jeigu naudojote naminį sultinį.

Kai liks apie 20 minučių iki pabaigos, įberkite į kopūstus didelį žiupsnį džiovintų čiobrelių ir išmaišykite. Likus kelioms minutėms iki pateikiant, sudėkite dešreles atgal į kopūstus, kad sušiltų. Aišku, jeigu mėgstate sausas ir suvirusias dešreles, galite jas troškinti per visą laiką, neištraukdami.

Kai išjungsite ugnį, gausiai pabarstykite kopūstus šaldytais krapais ir išmaišykite. Tik jeigu neturite šaldytų krapų, vietoj jų neberkite džiovintų. Tokie kvepia ne krapais, o šienu, ir dargi ne pačiu kvapniausiu. Pačioje pabaigoje, jeigu paragausite ir jeigu nebus labai rūgštu, pašlakstykite dar truputį šviežio peletrūnų acto, tik šįkart saikingai, tik dėl kvapo.

Pateikdami ant stalo, kopūstus sudėkite į serviravimo lėkštę taip, kad vietomis matytųsi bordiniai rūkytų dešrelių griežinėliai. Lašinukus supjaustykite plonomis riekutėmis ir sudėkite aplinkui, palei lėkštės kraštą, kaip dekoraciją. Ant viršaus uždėkite dešreles ir truputį palaistykite jas sutirštėjusiu skysčiu iš kopūstų, kad gražiai blizgėtų, o jeigu skystis nelabai tirštas – lengvai pablizginkite jas šviežiu sviestu.

Taip paruošti kopūstai nepadarys gėdos net ir ant šventinio stalo. O kita gera jų savybė – jų likučiai kuo puikiausiai išsilaiko šaldytuve, ir pašildyti mikrobangėje būna kaip ką tik pagaminti. Puikus variantas, jeigu norite kažką pietums nusinešti į darbą.

Argi nesmagu, kad dabar tinkamas sezonas tokiems skanumynams?