Klausiame – atsakome

Mieli draugai,

Kaip visada, tu konstruoji planus, o mažieji žali žmogeliukai danguje iš jų juokiasi, ir į tave pirštais rodo bežvengdami. Taip jau gaunasi, jog puslapio pildymas vyksta kiek lėtokai, beeeeeet tai nereiškia, kad už kulisų visi miega. Šiuo metu mane pakalbino viena garsi Lietuvos leidykla su pasiūlymu leisti knygą, kas greičiausiai reiškia, jog laiko liks dar mažiau, nes terminai ten gan ankštoki. Aišku, jeigu pavyks viską įgyvendinti taip, kaip turiu jau beveik aiškiai susidėliojęs galvoje, turėtų gautis neblogas projektėlis.

O tuo tarpu dėl šio puslapio. Kaip sako, jeigu nežinai, apie ką tavo skaitytojai norėtų, kad parašytum, tai tiesiog jų paklausk. Tad aš tiesiai jūsų ir klausiu – apie ką norėtumėte paskaityti? Kokia jūsų didžiausia problema, susijusi su kulinarija? Kas jums nepavyksta virtuvėje, ir ką norėtumėte, kad paaiškinčiau? Nesigauna padažai? Sukrinta suflė? Nepavyksta atskirti šakutės omarams nuo šakutės sraigėms? Norėtumėte iškepti kaimyno katiną, bet nežinote, kokius prieskonius geriau naudoti? Rašykite apie savo bėdas, ir mėginsime kartu jas išspręsti, jeigu aišku aš pats ką nors apie tai išmanau. Už tą patį ir man bus idėjų, arba Verslo Klasės straipsniams, arba alacarte.lt .

Cordialement vôtre

  • Art Bar

    Labai domintų lietuviška virtuvė. Tikra lietuviška,o ne kunigaikščių, vėliau ponų, caro ar komunistų importuota. Ką augino, kaip gamino ir ką/kaip valgė paprastas kaimo gyventojas ? Ropės, ridikai, visokie grūdai, miško gėrybės ir t.t., visa, kas auga Lietuvoje, na dar Latvijoje, Gudijoje ir Lenkijoje…. Tikiu, kad kažkada buvo kažkokia “mitybos sistema” – gal kokie nors informacijos trupiniai likę ?…

    • Giedrius Vilpisauskas

      Tema labai plati, ir labai priklauso nuo to, apie kokį laikotarpį eina kalba. Iki maždaug Xa dabartinėse Lietuvos teritorijose net rugiai nebuvo auginami, iki tol buvo soros. Grikiai atsirado dar vėliau, bulvės iš viso tik XIXa pradžioje. O paprastas valstietis, galima gan drąsiai teigti, ypatinga kulinarine išmone nesidžiaugė, užkišai skrandį, ir jau gerai. Teko skaityti, kad dažnai pusę žiemos tekdavo maitintis vien raugintų kopūstų sriuba, ir taip diena iš dienos tas pats, gerai, jeigu bent kauliuką kokį gali įmesti į ją.

      O šiaip labai neblogai apie senąją valstietiškąją virtuvę (iš tų laikų, kiek dar prisiminė jos kalbinti seni žmonės) aprašė N. Marcinkevičienė knygoje “Metai už stalo”. Ten, žinoma, aprašomas laikotarpis siekia toliausiai XIXa pabaigą, bet kulinarija, kaip ir liaudies dainos, iš kartos į kartą perduodamos keitėsi nedaug.

      • Art Bar

        Na, idėja tokia – kaip maitintis kasdien, XXIa. iš to, kas auga netoli, pagal tai, kaip maitinosi protėviai. Gal “savos kruopos arčiau skrandžio”, plius galima būtų palaikyti tikresnį EKO – valgom tai, kam reikia kuo mažiau energijos (pasėti+auginti+nuimti+atvežti+sandėliuoti).

        Neneigiu gurmaniško kaifo, kurį teikia, sakykim, Viduržemio jūros regiono virtuvės. Bet gal galima maitintis vietine “duona kasdienine” 😉 tik retkarčiais pasilepinant užjūrio gėrybėmis ir virtuvėmis. Ideali, siekiama situacija – lokali lietuviška valgykla su mūsų “maitinimo standartu” biuro žiurkėms, mokiniams, studentams, moksleiviams. Žinoma, kuo labiau atitinkanti kūno ir sielos poreikius 😉

  • Artūras

    Domina tokie klausimai:
    1. Kaip derinti patiekale skirtingus skonius: saldu, rūgštu, kartu ir pan.?
    2. Kokios yra dažniausiai daromos kulinarijos klaidos, apie kurias gal net ir nesusimąstome?
    3. Kaip išsirinkti kokybiškus virtuvinius peilius?

  • vėjas

    O man būtų įdomu kaip tik tie receptai, prie kurių reikia daugiau pasikrapštyti. Tie, kurie neskirti kiekvienai dienai ir nieko neimituoja ir nepaprastina. Žodžiu tie, kur neprasideda žodžiu “Tinginių…”
    Įdomus ir istorinis kontekstas. Vienas iš labiausiai paskutiniu metu patikusių – apie “Šarlotkas”.

  • Darius64

    Sveikas Giedriau
    Turiu klausimėlį iš dušios gelmių tokį : Vasara, atostogos, gražus ir šiltas oras,koks nors liaudies renginys ar šiaip gamtos kampęlis sukurtas pramogoms. Eini atsipalaidavęs besimėgaudamas viskuo ką matai girdi ir užuodi. Staiga atsklinda visą kūną persmelkiantis kepamų šašlikų kvapas :) Net, kaip sakoma, drugeliai plazdėt pradeda, skrandyje. Tiesiog nevalingai pradeda traukt ton pusėn. Protas atbudęs pradeda aiškint, kad nieko gero iš to nebus-bus kai visada. Ir jis dėja neklysta.
    Aš vis dar ieškau savo vaikystėje valgyto šašliko recepto. Išbandziau gerą dešimtį, jei ne daugiau. Nuo sausu budu marinuotos ir pusvalandį masažuojamos mėsos iki gana drastiško (ant kiaulės gabaliukų užpilama druskos ,pipirų,pjaustyto svogūno ir ŠAUKŠTAS CITRINOS RŪGŠTIES. Visa tai užpilama verdančiu vandeniu ir jau po 15 min. galima kept ).
    Atsekiau “tikrąjį” receptą- tai marinatas su acto esencija, pilamas atvėsintas ant kiaulės šoninės. Bet iki tobulybės dar trūksta :)
    Nenoriu galvot, kad pats neturi kokio receptuko, kuris išdirbtas ir patikimas visais gyvenimo atvejais.

  • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

    Gal Giedrius kokį mandrą šašlykų receptą Joninėm papostins ?

  • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

    Giedriau, turbut kepi ant griliaus kiaulienos ispjova.
    Siaip kiauliena rekomenduoja (bent pas mum) iskepti kad vidine jos temperatura butu bent 70°C. Man asmeniskai kaip del ispjovos perdaug, as kepu iki 65°C. Amerikoje USDA patvirtintas naujas standartas 145°F – 160°F (60°C), o buvo berods 71°C. Bet dabar daznai sutinku, kad kepa net iki 135°F, praktiskai kaip jautiena. Koki iskepimo laipsni tu patartum ? Kaip tu iskepi ?

    • Giedrius Vilpisauskas

      Priklauso nuo to, ar pasitiki mėsos gamintoju, ar ne. Jeigu tai sąžiningai išauginta ir veterinaro patikrinta mėsa, nieko blogo joje nebus. Didžiausia rizika yra užsikrėsti trichinelioze, kurio užkratas žūva prie 70C berods. Dėl to USDA ir nori apsidrausti, kepti kiaulieną, kol bus sausa, bet saugi. Aš kepu iki medium-rare kažkur, kad dar truputį rausvas vidurys. Pasižiūrėk prie http://www.alacarte.lt/kiaulienos-ispjovos-pesto-lukste/ , ten matosi iškepimo laipsnis. Bet jeigu kepčiau nepatikrintą šernieną, greičiausiai kepčiau iki pergalingo.

      • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

        Su serniena taip, labai nepajuokausi.

        Ta receptuka bandziau, skani ispjova gavosi. As taip ir iskepu, vidus rausvas, perpjovus net sultys bega.

  • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

    Butu idomu suzinoti Giedriaus nuomone apie jautienos brandinima namu salygom. Pastaruoju metu internete vis daugiau randu pavyzdziu, kai zmones patys brandina jautiena. Vienas pavyzdziu https://www.youtube.com/watch?v=E97xZjDJ4lQ

    • Giedrius Vilpisauskas

      Niekada to pats daryti nebandžiau, bet kiek domėjausi, brandinti namuose pavyks, tačiau turi prasmės brandinti tik didelį gabalą jautienos. Tarkim 10kg dydžio ar dar didesnį. Mėsos paviršių po ilgesnio išlaikymo reikės apipjaustyti, nes jis visiškai sudžiūva, tampa juodas, neatrodo labai apetitą keliančiai. Jeigu brandinsi 300gr steiką, nuo kurio po to turėsi nupjaustyti 150gr, tai kas ten iš jo liks? O su didesniu gabalu tokių problemų nėra. Aišku, geriausia tai patikėti mėsininkui, kur jis tiesiog gali palikti visą skerdieną pakaboti dideliame šaldytuve.

      • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

        Taip, mėsa netenka 15-20% dregmės ir reikės gerokai apipjaustyti. Yra noras 3-5 kg antrekotą palaikyti bent 21 d. dabar mąstau kur tą geriau padaryti.

  • vėjas

    Giedriau, turiu tokį banalų prašymą, bet kadangi jis gali išgelbėti mano garbę ir gyvybę, susikaupiu ir kreipiuosi: labai labai labai reikia gero, tikro, skanaus pašteto recepto. Tokio, kuris išverstų ir kojų išlepusius valgytojus. Please:)

    • Giedrius Vilpisauskas

      Sveiki, tik dabar pastebėjau šį įrašą, tikiuosi ne per vėlai. Paštetų receptų žinau ne vieną, bet labai priklauso, kas konkrečiai domina. Paštetas tešloje? Lygus kepenėlių paštetas? Paštetas, labiau primenantis netikrą zuikį? Kaimiškas paštetas iš avies širdies, plaučių ir kepenų? Šiaip galvoju parašyti atskirą straipsnelį ta tema. Verslo Klasėje irgi kažkada rašiau apie tai, nežinau tik, ar jų archyvuose yra.

      • vėjas

        Ne, ne per vėlai! Norėčiau pagaminti vasario 16-tai.
        Turiu daugybę VK numerių. Laikau juos praktiškai tik dėl receptų, bet perverčiau ir nieko apie paštetus neradau ( už tai radau daug kitų idėjų) Matyt kaip tik tą numerį bus kažkas anksčiau nušvilpęs. Kuris nors kolega – paštetų mėgėjas.
        Norėčiau kažko tokio sudėtingo, bet įmanomo:) Kad rezultatas pateisintų pastangas ir darytų įspūdį:) Turiu vieną savo firminį ančių kepenėlių pašteto variantą, tai šis turėtų būti kitoks. Bet prašmatnus. Tešloje būtų fantastika.

        • Giedrius Vilpisauskas
          • vėjas

            Man kilo abejonių dėl laiko.Ar tikrai užteks valandos 80 laipsnių vandens vonelėjė? Aš net elementarų zuikį apie valandą kepu kur kas aukštenėje temperatūroje. Ar be reikalo aš čia nuogastauju?

  • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

    Gal biski juokingas klausimas, kiek pas mesini galvija “ispjovu” ? Vienas ar du raumenys ?

    • Giedrius Vilpisauskas

      Dvi tikros išpjovos prie stuburo ir dvi kumpio išpjovos (ilgi minkšti raumenys iš vidinės galinės kumpio dalies).

      • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

        Ta kumpio išpjova bus : “isorine apvalainoji kumpine” ?

  • Darius64

    Laba diena.
    Turiu pastebėjimą: labai sunku atrasti šį “Klausiate-atsakome” skyrelį bendroje receptų masėje. Prašymas: iškelkit atskiru į pirmą puslapį.

    Ruošiausi klaust apie mėsos brandinimą, ogi žiūrau-jau apšnekėtas:) Tai pridėsiu kelis praktinius pastebėjimus šia tema.
    Pernai darėm bandymą kept jautienos steikus ant grotelių. Bandymo esmė buvo :palygint brandintą ir nebrandintą mėsytę. Turguj pirkau šmotelį sprandinės, Maximoj analogišką Biovelos brandintą gabalioką ir sprandinės mėginėlį iš Gedimino 9 rūsio. Aišku kainų skirtumas buvo ne %, o kartais :) Ir net ne 2x.
    Kepėme vienodom sąlygom. Rezultatas- vienareikšmiškai brangiausios brandintos jautienos naudai. Tiek minkštumas, tiek skonis. Biovelos brandinta nelabai skyrėsi nuo šviežios iš turgaus. Laukiu, kada Kaune atsidarys “Steak supply” ar kas nors panašaus.

    • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

      Biovelos brandinta tikrai skiriasi nuo sviezios mesos. Perkant sviezia mesa turguje ar parduotuveje buna loterija, bus minksta ar ne. Biovelos del minkstumo nepaves, aisku to mesos skonio noretusi ryskesnio. Kitas dalykas, Biovelos mesa buna brandinta 21 d, “Steak supply” patys brandina zymiai ilgiau. Aisku skoniui didele reiksme turi galvijo veisle, jo serimas ir panasiai. Beja, RIMI dar yra “KITCHEN me” steikai, brandinti 28 d. Tai T-Bone ar Ryb Eye visai neblogo skionio.

      • Darius64

        Dėkui už atsakymą . Pabandysiu RIMI siūlomą produktą. O perkant turguj kad reikia labai rinktis tai pritariu :)

      • Darius64

        Išmėginau. Superinis dalykas už žinoma superinę kainą, bet ne kasdien gi :) Žinoma galėtų storesnius gabaliokus porcijuot. Bet ir taip yr puikiausia mėsytė.

        • http://grillingandchilling.blogspot.com/ Scarface

          Šiandien nusipirkau Biovelos naujovę, brandintą Rib Eye steiką. Vizualiai geriau atrodo už KITCHEN me 😀 Savaitgalį bus išbandytas ant griliaus